Ambassador Program v Prague Convention Bureau ve znamení edukace
Již více jak deset let Ambassador Program v Prague Convention Bureau (PCB) propojuje lokální experty, kteří se aktivně podílejí na získávání prestižních mezinárodních kongresů a konferencí do Prahy, a nabízí jim komplexní podporu. Tím zároveň PCB posiluje renomé Prahy jakožto špičkové kongresové destinace, přispívá k rozvoji jednotlivých vědních oborů a vytváří příležitosti pro výměnu znalostí na globální úrovni.
V rámci tohoto programu mělo PCB loni na podzim hned několikrát možnost odprezentovat nejen dostupné formy podpory, které lze bezplatně využít, ale též například nastínit možnosti prohloubení spolupráce s univerzitami. Další součástí edukační činnosti bylo i zorganizování semináře pro potenciální kongresové ambasadory z řad Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Začátkem letošního roku převzala Ambassador Program Ing. Lucie Jalová, která spolu s týmem PCB usiluje o rozšíření spolupráce s vědeckými a akademickými institucemi. „Mým dlouhodobým cílem je vytvořit fungující ekosystém kongresových ambasadorů, kteří díky svým odborným zkušenostem a entusiasmu podpoří získávání klíčových asociačních kongresů a konferencí pro Prahu. Naším posláním je vytvářet pro tyto ambasadory ideální podmínky k pořádání prestižních mezinárodních setkání v české metropoli. Nedílnou součástí této snahy jsou i edukační semináře, na jejichž organizaci jsme po covidové pauze opět navázali a prostřednictvím nichž informujeme české vědce, lékaře a další odborníky o možnosti podpory hlavního města Prahy v oblasti pořádání vědeckých kongresů a konferencí,“ dodává Lucie Jalová.
První z těchto edukačních akcí Ambassador Programu se odehrála na zámku Třešť ve středu 18. září při příležitosti výjezdního zasedání ředitelů jednotlivých ústavů Akademie věd ČR, kterého se zúčastnilo více než 50 čelních představitelů této instituce. V rámci své prezentace představily zástupkyně PCB nejen činnost samotného convention bureau, ale i možnosti podpory pro konference a sympozia v Praze, které PCB nabízí. Následně, 4. října, uspořádalo PCB ve spolupráci s RNDr. Alešem Soukupem, Ph.D., proděkanem pro zahraniční vztahy na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, edukační seminář, na němž se zájemci dozvěděli o možnostech finanční podpory pro kongresy ze strany hlavního města Prahy a o možnostech spolupráce s profesionálními organizátory kongresů. Součástí semináře byla i případová studie prof. RNDr. Jiřího Vohlídala, CSc., který se s účastníky podělil o detaily z úspěšné kandidatury Prahy na Světový chemický kongres IUPAC, který se v Praze uskuteční v roce 2029.
„Pořádání kongresu jsme za podpory hlavního města Prahy, Czech Convention Bureau a společnosti C-IN vyhráli na sklonku roku 2023. Praha tak bude mít v roce 2029 jedinečnou příležitost přivítat několik tisíc expertů z oboru chemie, a to symbolicky na výročí 70. let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena, kterou získal prof. PhDr. Jaroslav Heyrovský, DrSc. za objev polarografie,“ doplňuje Lucie Jalová a dodává: „Právě případové studie úspěšných kandidatur, jako je ta na Světový chemický kongres, skvěle ilustrují sílu vzájemné spolupráce v rámci Ambassador Programu a možnosti, které můžeme nejen ambasadorům, ale i organizátorům mezinárodních akcí v Prague Convention Bureau nabídnout.“
V rámci dalšího rozvoje Ambassador Programu se PCB letos zapojilo též do platformy Study in Prague sdružující sedm pražských veřejných univerzit, která slouží jako informační zdroj pro zahraniční studenty zajímající se o studium v Praze. Na jednom ze zasedání platformy, které proběhlo ve středu 16. října, PCB vedle prezentace možností podpor pro kongresy a konference, představilo i dvě úspěšné případové studie zapojení studentů. Pořadatelé Světového silničního kongresu (World Road Congress – WRC) v roce 2023 přizvali více než 1 750 studentů ze 40 středních škol k účasti na kongresu s cílem motivovat je k dalšímu studiu na univerzitách se zaměřením na dopravní inženýrství a stavitelství. Druhá případová studie se týkala kongresu Mezinárodní kongresové asociace ICCA v roce 2017, do jehož organizace se zapojilo 140 studentů tehdejší Katedry cestovního ruchu Vysoké školy ekonomické v Praze.
Rok plný edukačních aktivit završil tradiční předvánoční koktejl pro kongresové ambasadory. Tato událost je výbornou příležitostí k poděkování ambasadorům za jejich spolupráci v uplynulém období a předchozích letech. Koktejl jsme uspořádali v Kongresovém centru Praha 28. listopadu. Jsme moc rádi, že se mohla zúčastnit většina našich kongresových ambasadorů a našich lokálních partnerů. Tento večer byl pojat jako příležitost k příjemnému networkingu, po kterém následovalo baletní představení Labutí jezero od Royal London Ballet.