13. ročník udílení cen kongresovým ambasadorům zná své vítěze
šestice kongresových ambasadorů si v úterý 16. dubna v Rezidenci primátora hlavního města Prahy převzala ocenění v rámci již 13. ročníku Ambassador Awards Evening. Zástupci organizace Prague Convention Bureau zastřešující pražský kongresový průmysl, hlavního města Prahy a Ministerstva pro místní rozvoj opět udělili ceny významným českým vědcům, profesorům, lékařům a dalším špičkovým odborníkům za jejich přínos kongresovému průmyslu v české metropoli.
Ambassador Awards Evening se uskutečnil pod záštitou primátora hlavního města Prahy, Bohuslava Svobody, který se předávání cen též osobně zúčastnil. O vítězích jednotlivých kategorií již tradičně rozhodovala nezávislá 16členná komise složená ze zástupců cestovního ruchu, kongresového průmyslu, akademiků a dalších zástupců soukromé a veřejné sféry.
„Minulý rok přinesl pro kongresový průmysl velmi pozitivní zprávy. V rámci vyhlášení výsledků globálního žebříčku nejpopulárnějších kongresových destinací Mezinárodní kongresové asociace ICCA (International Congress and Convention Association) za rok 2022 obsadilo hlavní město Praha 5. místo. Toto historicky nejlepší umístění bylo zároveň dlouhodobým cílem, který se nám po letech úsilí podařilo naplnit. Je nutné podotknout, že této mety bylo dosaženo zejména díky mnoha úspěšným kandidaturám na mezinárodní kongresy, které probíhaly převážně v letech 2017 až 2019. Do tohoto období spadá i úspěšná kandidatura na letošní dvojnásobně oceněný Světový silniční kongres,“ říká Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau.
Za uplynulý rok 2023 byly v následujících šesti kategoriích oceněni tito ambasadoři a akce:
Kongres roku 2023 & Inspirace roku 2023:
- Ing. Petr Mondschein, Ph.D. a Ing. Václav Neuvirt, CSc. za 27. ročník Světového silničního kongresu
Kongres přivítal v Praze více než 6 000 delegátů ze 121 zemí světa, kteří diskutovali kompletní spektrum témat týkajících se dopravní infrastruktury a silničního hospodářství. Česká republika byla teprve čtvrtou zemí, kde se kongres odehrál podruhé. Zároveň se poprvé v historii podařilo do kongresu, mezi jehož partnery bylo například i OSN, zapojit vědu, výzkum a inovace.
Poprvé byla při realizaci kongresu důsledně uplatněná recyklace použitých materiálů a vyloučení využití papíru. Prostřednictvím kongresu byla vytvořena síť více než 1 200 středních škol a akce se též zúčastnilo 10 univerzit, čímž se podařilo oslovit mladou generaci a investovat tak do jejího budoucího rozvoje. Pro studenty, kterých na kongres dorazilo více než 2 000, byla účast zdarma.
Kongres do 500 účastníků roku 2023:
- Ing. Markéta Pekarová Adamová za Druhý parlamentní summit Mezinárodní krymské platformy
Summitu se v Praze zúčastnilo více než 40 národních delegací nejen ze zemí Evropské unie, ale i z Velké Británie či Kanady. Hlavním tématem byly protiruské sankce a deokupace Ukrajiny. I díky této akci se potvrdila pozice České republiky jako jednoho z hlavních podporovatelů Ukrajiny v boji za národní svobodu.
Kandidatura roku 2023:
- Prof. RNDr. Jiří Vohlídal, CSc. za kandidaturu na 52. ročník Světového chemického kongresu Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii
Kandidaturu na celosvětově nejvýznamnější kongres z oblasti chemických věd podaly poprvé v historii akce hned dvě národní chemické společnosti – Česká a Slovenská. Nejen díky tomu Praha zvítězila v konkurenci měst jako Čcheng-tu, Tchaj-pej a Düsseldorf a v roce 2029 přivítá na 4 000 odborníků z chemického průmyslu. Součástí kongresu by mělo být i speciální symposium s elektrochemickou tématikou, které symbolicky oslaví 70. výročí udělení Nobelovy ceny prof. Jaroslavu Heyrovskému.
Korporátní akce roku 2023:
- Paní Martina Slavíková za E.ON Energy Show
Svým rozsahem, použitím audiovizuálních technologií a programem se jednalo o největší korporátní akci konanou v O2 universu v uplynulém roce. Kromě odborného programu soustředícího se na nové technologie z oblasti energetiky a e-mobilitu akce zahrnovala i teambuildingovou část. Celodenního programu se zúčastnilo zhruba 2 500 delegátů.
Dlouhodobý přínos kongresovému průmyslu:
- Prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc., přednosta onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice
Profesorka Tesařová přednáší na tuzemských i zahraničních kongresech, zasazuje se za organizaci mezinárodních konferencí v Praze (např. Gastric Cancer Congress IGCC 2019) a aktivně tak propaguje Českou republiku. Kromě proaktivity v kongresovém průmyslu je předsedkyní Projektu 35“ zaměřeného na skupinu mladých žen do 35 let věku, které onemocněly karcinomem prsu. Je též zakladatelkou neziskové organizace Dialog Jessenius, která vznikla s cílem rozšířit informovanost široké veřejnosti o závažných onemocněních. S neúnavným zápalem a oddaností se v oblasti onkologie angažuje již 40 let.
"Celý profesní život se snažím posouvat českou onkologii do světa a k tomu patří i organizace mezinárodních konferencí. Každý, kdo pořádal velký odborný kongres, ví, jak velká je to práce. Výhodou je, že nemalou část z ní odvede samotná Praha, kam přijíždějí evropští i zámořští kolegové ochotně a rádi. Smyslem mého úsilí je navazovat odborné vztahy, zviditelnit českou onkologii a ukázat, jak u nás s rakovinou bojujeme statečně a úspěšně. Díky jsem ale nikdy neočekávala, tato cena mě přesto moc potěšila,“ říká profesorka Tesařová a dodává: „Získání tohoto ocenění není ale žádná definitivní tečka. S Prahou mám určitě další kongresové plány."
Hlavními partnery večera byly: Hlavní město Praha, Ministerstvo pro místní rozvoj a Czech Convention Bureau.