3 nositelé Nobelovy ceny a diskuse o viru Zika byly hlavními lákadly kongresu buněčné biologie v Praze
V termínu 21. - 25. července 2016 se konala v Kongresovém centru Praha akce 12th International Congress of Cell Biology (ICCB 2016) pořádaná Českou společností pro buněčnou biologii. S podtitulem „Za poznáním buněčné struktury a funkce“ se kongres, zaštítěný Mezinárodní federací pro buněčnou biologii, zaměřil na hlubší porozumění tkání a buněčných organismů a na rozeznání oblastí s klíčovou rolí buněčné biologie. Pro všechny organizátory bylo velkou poctou, že ICCB 2016 mohlo v Praze přivítat hned 3 nositele Nobelovy ceny: Prof. Erica Betziga (USA), Prof. Martina Chalfie (USA) a Prof. Haralda zur Hausena (Německo).
Historické kořeny fungování International Federation for Cell Biology (IFCB) sahají až do 30. let 20. století. Tato společnost byla oficiálně založena v roce 1972 v St. Louis s cílem koordinovat a podporovat aktivity v oboru buněčně biologie a to po celém světě. Od svého vzniku se IFCB řídí posláním „Podporovat mezinárodní spolupráci a přispívat k rozvoji buněčné biologie ve všech jejích odvětvích.“.
„Kongres ICCB poskytuje příležitost k profesnímu rozvoji a iniciuje regionální i mezinárodní spolupráci. Do programu jsme nově zařadili rozvojový projekt zapojující jak akademickou obec, tak privátní sektor, dále kariérní veletrh pro studenty a pro potřeby delegátů byly použity nové kongresové technologie. Na kongres přijelo více než 80 pozvaných řečníků včetně 3 nositelů Nobelovy ceny a akce se zúčastnilo na 800 delegátů“, říká Prof. Ivan Raška, prezident ICCB 2016 a předseda České společnosti pro buněčnou biologii.
Součástí vědeckého programu byla také přednáška zabývající se současnou světovou hrozbou, pandemii viru Zika a jeho replikace v lidském neuroblastomu a buněčných liniích u komárů. Vystoupil s ní Dr. Marshall Bloom z National Institute of Allergy and Infectious Diseases, Rocky Mountain Laboratories, USA.
Pro společnost C-IN, lokálního poskytovatele PCO služeb, slibovala akce ICCB 2016 velký potenciál již od počátku příprav, kdy se podílela už na sestavování kandidatury. Tato kandidatura potvrdila svoji kvalitu, když Prof. Raška, prezident ICCB 2016, převzal od Prague Convention Bureau ocenění za Kandidaturu roku 2013. Od té doby se C-IN tým naplno věnoval organizačním přípravám, v rámci nichž byl hlavní výzvou především náročný vědecký program včetně vysokého počtu (80) pozvaných řečníků.