Česko slaví: před 100 lety Češi obohatili světové slovníky o výraz „robot“
Začátkem roku 2021 uplynulo významné jubileum z oboru české a světové lingvistiky. Odborníci, fanoušci, ale i laici zaměřující se na vývoj umělé inteligence používají slovo „robot“ již neuvěřitelných 100 let. Právě toto slovo vzniklo tehdy ještě v Československé republice a poprvé jej nepoužil nikdo jiný než uznávaný český spisovatel Karel Čapek ve svém dramatu R.U.R. (Rossumovi Univerzální Roboti), které bylo přeloženo do 30 světových jazyků.
Ve 20. letech 20. století u autora převládal strach z příchodu umělé inteligence, a tak Čapkovo drama veskrze varuje tehdejšího čtenáře před ukvapeným pokrokem, který může, navzdory počátečnímu nadšení, vést až ke zkáze lidstva. Od Čapkovy představy uplynulo celé století - jaká je tedy dnešní realita? Roboty a umělou inteligenci v různých podobách využívá většina z nás na denní bázi, ať už pro ulehčení práce či coby zdroj naší zábavy.
Slovo robot, které je odvozeno od archaického výrazu pro práci, tedy „robota“, však není jediný český přínos do fascinujícího světa robotiky. Česká republika se může v tomto oboru pyšnit mnoha úspěchy a je inspirací pro další rozvoj robotiky a umělé inteligence po celém světě. O věhlas české robotiky se kromě jiných v ČR stará i Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) spadající pod ČVUT (České vysoké učení technické). Tým ČVUT například jako jediný na světě získal dodatečné financování v robotické soutěži americké vládní agentury DARPA. Chatbot další skupiny studentů z téže univerzity pak obsadil pomyslný medailový žebříček celosvětové soutěže Amazonu. Čeští studenti se v této soutěži na předních příčkách umisťují pravidelně.
V roce 2019 v Praze též vznikla nová iniciativa PRG.AI, která má za cíl Prahu představit jako centrum světové umělé inteligence, a to prostřednictvím propojení studentů, pedagogů, vědců, podnikatelů, investorů a mnoha dalších aktérů za účelem aktivní spolupráce, podpory výzkumu a tvorby produktů a služeb v oblasti umělé inteligence.
K dalšímu rozvoji oboru následně přispívají i odborné konference a kongresy, které umožňují výměnu a sdílení nejnovějších trendů a poznatků. Jedním z nich je bezesporu i Světový kongres inteligentních systémů a robotů (IROS), který, pokud aktuální situace dovolí, by měl v Praze proběhnout v září 2021 a jehož původní předpokládaná účast přesahovala 3 300 delegátů. Ambasadorem tohoto kongresu, který též získal v roce 2017 za kandidaturu na tento kongres ocenění v rámci Ambassador Awards Evening organizace Prague Convention Bureau, se stal Ing. Libor Přeučil, CSc., zastupující již zmíněný CIIRC.
Mezi pražské stálice patří i pravidelně pořádaný Robotický den. Ten se koná vždy v červnu v Kongresovém centru Praha. Během této akce probíhají prezentace různých robotických projektů a zároveň i firem, které se tímto oborem zabývají. Kvůli pandemii koronaviru byl Robotický den v roce 2020 zrušen a jeho konání pro rok 2021 zatím nebylo potvrzeno.
Navzdory celosvětové pandemii se však zájemci dočkali jiné, globální akce, která se týká jejich odvětví a probíhá každoročně v Praze. Machine Learning Prague, který byl v roce 2020 zrušen, se totiž letos přizpůsobil současné situaci a proběhl s pomocí on-line technologií. Akce tak přišla o možnost osobní interakce na místě a další výhody spojené s reálným uspořádáním v místě konání, ale zároveň online propojení přineslo i některé výhody, jako například, že se konference Machine Learning Prague mohla zúčastnit tisícovka odborníků z celého světa. Akce přivítala 45 řečníků a poskytla prostor pro vzájemnou spolupráci prostřednictvím hackatonu a deseti workshopů. Na jednom z nich byl představen i robot Pepper zaměřený na interakci s lidmi, který dokáže reagovat na náladu či stáří člověka, se kterým komunikuje.
Opomenout bychom neměli ani další pravidelnou pražskou konferenci CyberSec&AI, která se zabývá kyberbezpečností a použití umělé inteligence právě v tomto oboru. I v kyberbezpečnosti patří Česká republika mezi špičkové destinace. Vznikly zde světově známé antivirové společnosti jako Avast, organizátor právě zmíněného CyberSec&AI, či AVG Technologies.
Toto je jen malý výčet odborných akcí, které se v Praze robotice a umělé inteligenci věnují. Nicméně toto téma nerezonuje jen mezi experty, ale i mezi laiky. Češi jsou na slovo, které pojmenovalo celosvětově známý vědecký obor, náležitě hrdí, což dokazují i chystané kulturní akce. Právě Češi přišli s nápadem, že by umělá inteligence mohla napsat svou vlastní divadelní hru. Tato velmi odvážná vize se 26. února 2021 stala realitou. Divadelní inscenace pražského Švandova divadla AI: Když robot píše hru, která musela kvůli pandemii koronaviru proběhnout v online formě, se tak stává dalším pomyslným krokem v rozvoji české umělé inteligence.