Letištní med znovu obdržel stoprocentní hodnocení a podesáté v řadě získal zlatou medaili

03/11/2023
Letištní med znovu obdržel stoprocentní hodnocení a podesáté v řadě získal zlatou medaili

Letiště Praha uspělo již podesáté v řadě v soutěži Český med, kterou pořádá Český svaz včelařů. Med květový z letiště obdržel i letos stoprocentní hodnocení a zlatou medaili. V soutěži se hodnotí parametry jako jsou obsah vody, sacharózy, elektrické vodivosti, správnost údajů na etiketách a estetický dojem z celého balení medu. Do soutěže zasílá Letiště Praha vzorky medu již od roku 2013.

Ředitelka pro Oblast životního prostředí, udržitelnost a ESG Letiště Praha Soňa Hykyšová je spokojená, jak se včelám na letišti daří a dodává: „Samotný chov včel probíhá na letišti od listopadu 2011 a to zejména za účelem biomonitoringu, kterým se sleduje vliv letecké dopravy na kvalitu životního prostředí v okolí letiště. Vzorky pylu posíláme na rozbor do akreditované laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Monitoring pomocí včel je pouze malou výsečí z celkového monitoringu životního prostředí, v jehož rámci letiště sleduje zhruba 40 parametrů nad rámec legislativních povinností.“

Letiště Praha posunulo digitalizaci rovněž i do této oblasti a pomocí elektronického monitorování včelstva sleduje například hmotnost úlů, teplotu a zvukové projevy včelstva, což pomáhá včelařům při péči o zdravotní stav včelstva.

V areálu Letiště Václava Havla Praha se aktuálně nachází 6 včelstev a v letošním roce se stočilo přibližně čtyřicet kilogramů medu.

Nechte se inspirovat

Dostávejte novinky a dávku inspirace z kongresové Prahy díky našim měsíčním newsletterům. Nebo navštivte náš archiv.