Praha Inovativní III.
Praha není jen úžasné historické město s nepřeberným množstvím památek, excelentní gastronomií, srdečnými obyvateli a s širokou nabídkou nejrůznějších akcí. Je také moderním a inovativním vědeckým hubem. V mnoha oborech, jakými jsou například umělá inteligence a robotika, biomedicína, nízkouhlíkové technologie, datové technologie či vybraná kreativní odvětví, Praha vyniká a nabízí tak ideální příležitosti pro konání takto tematicky zaměřených kongresů a konferencí.
V našem novém souhrnu tak zjistíte to nejdůležitější, co se v těchto oborech v souvislosti s kongresovým průmyslem událo. Pokud byste si chtěli prolistovat dvě minulá vydání Prahy inovativní, najdete je zde a zde.
Český software pro správu hotelů v hledáčku investorů
Technologická společnost Mews, sídlící v Praze, získala od investorů 185 milionů na svůj další rozvoj. Ty podle serveru iDNES.cz firma použije na urychlení inovací hotelových produktů nebo globální expanzi. „Naším posláním je transformovat odvětví pohostinství pomocí cloudových řešení do podoby, která je přínosnější pro všechny strany,“ říká pro iDNES.cz zakladatel Mews Richard Valtr.
OSN ocenilo ročenku Smart Prague Index
Ročenka každoročně mapuje vývoj indikátorů Smart City v Praze a projektů v oblastech, které jsou definované v Koncepci Smart Prague do roku 2030. Právě tato ročenka byla nedávno uvedena jako příklad nejlepší praxe v publikaci Global Review of Smart City: Governance Practices, kterou vydává Program OSN pro lidská sídla.
Technologie pro chytré město v Barceloně na konci loňského roku prezentovala i Praha na veletrhu Smart City Expo. Tam návštěvníky zaujala především platforma Golemio, která analyzuje městská data pro další využití. A na jaká řešení by se Praha měla soustředit do budoucna? Především na taková, která vycházejí z principů cirkulární ekonomiky. Konkrétní doporučení, která zazněla na konferenci Cirkulární města a byznys, si můžete přečíst zde.
Čeští vědci posílají do světa bombu proti rakovině
Projekt týmu českých vědců z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, který se týká doposud velice náročně získávaného léčiva, chce letos uskutečnit americká firma Shine. Průmyslovou výrobu farmaka s názvem Lutecium 177 usnadní právě separační metoda vyvinutá českými vědci. Lutecium 177 je určeno pro léčbu pacientů s nádorovými onemocněními. Léčivo cílí na rakovinné buňky, v kterých trhá chemické vazby a buňky následně umírají. Jedná se o méně invazivní léčbu, která je podávaná nitrožilně a zničí daleko méně zdravé tkáně, než např. v případě chirurgického zákroku. Více informací si můžete přečíst v rozhovoru s Miloslavem Poláškem, vedoucím výzkumného týmu, pro Český rozhlas.
O to, aby byla česká medicína i nadále věhlasná se též nově stará Caelestinus, první středoevropský zdravotnický inkubátor. Caelestinus, podporovaný Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM), bude po devět měsíců sídlit v Praze a jeho úkolem bude pomoci inovativním firmám i jednotlivcům rozvinout jejich nápady, získat finanční podporu a propojit je s experty v daném oboru, investory či potenciálními klienty. O tom, jak Caelestinus funguje si můžete přečíst více v rozhovoru s jedním z jeho zakladatelů, Tomášem Studeníkem, pro Chip.cz.
Praha podporuje digitální inovace
V lednu letošního roku se v Praze při Českém vysokém učení technickém (ČVUT) otevírá Evropské centrum pro digitální inovace. To podpoří firmy i veřejnou správu v oblasti umělé inteligence a strojového učení. Centrum též nabídne další služby a vzdělávání, které se této oblasti týkají.