Praha Inovativní XIII
Praha není jen úžasné historické město s nepřeberným množstvím památek, excelentní gastronomií, srdečnými obyvateli a s širokou nabídkou nejrůznějších akcí. Je také moderním a inovativním vědeckým hubem. V mnoha oborech, jakými jsou například umělá inteligence a robotika, biomedicína, nízkouhlíkové technologie, datové technologie či vybraná kreativní odvětví, Praha vyniká a nabízí tak ideální příležitosti pro konání takto tematicky zaměřených kongresů a konferencí.
Ve třináctém vydání vám představíme, kudy se ubírá vývoj AI v Čechách, jak jsou na tom české firmy s využíváním umělé inteligence, do jakých objevů se zapojily chytré české mozky, nebo jak se v Praze implementují technologické inovace v oblasti umění.
Vstříc lepším AI zítřkům
Na sklonku loňského roku prošel kabinetem materiál s názvem Strategický plán digitalizace Česka do roku 2030. Česká republika tak má nyní schválený „jízdní řád“ toho, jak postupovat v digitalizaci v následujících letech. Plán si klade za cíl kupříkladu rozšířit základní digitální dovednosti mezi většinu obyvatelstva v produktivním věku, zvýšit podíl ICT specialistů či zlepšit pokrytí domácností rychlejším internetem. O podrobnostech informoval server Lupa.cz.
O první zmíněný cíl – tedy rozšíření počtu digitálně gramotných lidí – se stará nedávno vzniklá iniciativa AI dětem. Ta se soustředí na vzdělávání nastupující generace již na prvním stupni základních škol. Díky ní se děti s umělou inteligencí mohou lépe seznámit a naučit se jí efektivně a bezpečně využívat. O tom, jak se inciativě daří a jaké má vzdělávání dětí v tomto oboru výhody se rozepsal server Aktuálně.cz.
O tom, že umělá inteligence hýbe českou krajinou svědčí i to, že ji využívá 39 % firem v tuzemsku, což je více než celosvětový průměr (35 %). A jak jednotlivé společnosti AI konkrétně využívají? To se můžete dočíst na webu magazínu Forbes. Pokud by vás zajímalo nejen to, jaké využití si české firmy pro AI našli, ale i to, jaké tuzemské startupy se vyplatí v oblasti AI nespustit z očí, pročtěte si článek na serveru Lupa.cz.
AI pomáhá díky českým vědcům řešit celospolečenské problémy
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT) se zapojil do evropského projektu ELIAS, který bude zkoumat využití AI směrem k udržitelnosti a bude řešit celospolečenské problémy. Zaměří se tak třeba na vývoj modelů predikujících změny klimatu či na prevenci kybernetických útoků a šíření dezinformací.
Využití AI pro sledování změn klimatu zkoumal i absolvent ČVUT Vít Růžička. Ten během svého nadstavbového studia na Oxfordu vyvinul model využívající umělou inteligenci ke zjišťování přítomnosti metanu v ovzduší. Lidskému oku neviditelný metan nový model odhalí s vysokou úspěšností přímo ze satelitních snímků. Více o převratném objevu se dočtete na webu wired.cz.
Mezi celospolečenský problém dozajista patří v posledních letech i nárůst osob trpících Alzheimerovou chorobou. Jak ale odhalit prvotní příznaky této nemoci? S tím pomůže nová česká aplikace vzniklá v kooperaci s českými neurovědci – Cogni Trainee. Ta využívá strojové učení, díky kterému je schopná odhalit i počínající projevy tohoto degenerativního onemocnění. O aplikaci informoval server CzechCrunch.cz.
Inovace nejen v technologiích
Slovo inovace jsme si v posledních letech zvykli spojovat především s novými technologickými objevy. Řešení celospolečenských problémů však nezávisí pouze na tomto sektoru. I proto vznikla koncem loňského roku nová iniciativa, která propojuje tři desítky různých aktérů nejen z ICT, ale i z oblasti umění a humanitních věd. Kreativní a inovační centrum TAH (Technology, Art, Humanities) je průkopníkem nejen u nás, ale i v celé Evropě. Cílem uskupení je širokospektrální mezioborová spolupráce, která by měla přinášet znalosti a inovace, jež nelze řešit jen v rámci jedné jediné disciplíny. O vzniku nové iniciativy a jejím manifestu informoval web VědaVýzkum.cz.
Pro praktickou ukázku použití technologií právě v oboru umění nemusíme chodit daleko. Na sklonku listopadu totiž uzavřela Fakulta informačních technologií ČVUT (FIT ČVUT) memorandum o spolupráci s House of Lobkowicz. Cílem bude digitalizovat rozsáhlé Lobkowiczké sbírky, které následně budou k dispozici široké veřejnosti, a otevřou se tak i nové možnosti online edukace.
Rádi se dozvíte další zajímavosti? Projděte si i tři předchozí čísla Prahy inovativní: