Praha opět září mezi nejlepšími městy světa
Renomovaný britský magazín Time Out, který vychází od roku 1968 a aktuálně je publikován ve více než 50 zemích světa, opět sestavil svůj žebříček nejlepších světových měst. Praha se v něm letos umístila na sedmém místě.
Za uplynulých 18 měsíců 27,000 obyvatel měst po celé planetě hodnotilo svá města hned z několika aspektů. K hodnocení místních se přidali i redaktoři samotného magazínu a několik dalších odborníků z různých destinací. Mezi širokou škálu hodnocených faktorů se běžně řadí například možnosti kulturního vyžití, zábavy či úroveň stravování. Aktuálně probíhající epidemie onemocnění COVID-19 však tyto aspekty značně ovlivnila, a tak se žebříček zaměřil kromě nich i na to, jak se města zvládla na nastalou situaci adaptovat, jak byla ovlivněna městská komunita či jak se jednotlivé destinace staví například k otázkám udržitelnosti či péče o městskou zeleň.
Nejlépe hodnoceným městem letošního žebříčku se díky své progresivní politice a komunitním iniciativám stalo americké San Francisco. Druhou příčku pak obsadil Amsterdam, který zabodoval především svým udržitelným smýšlením. Třetí místo pak patří britskému Manchesteru, u nějž hodnotitelé pozitivně kvitovali především jeho přátelskost, přizpůsobivost a možnosti nočního života.
Praha v letošním hodnocení obsadila skvělé sedmé místo. Velice pozitivně byla hodnocena krása města, která zůstala nedotčena i přes veškeré lockdowny (podle 82 % dotázaných) či kompaktní historické centrum města, které je možné snadno projít pěšky bez nutnosti využívat automobilovou dopravu (89 %). Praha excelovala především v hodnocení možností odpočinku a relaxace, kde se umístila na druhém místě. Kladně byla též hodnocena městská zeleň, a to především v městské části Praha 6, jejíž parky můžete celoročně využít k letní piknikům či k zimnímu sáňkování.
Evropská města si celkově vedla v žebříčku velice dobře. Kromě již zmíněného Amsterdamu, Manchesteru a Prahy se v první desítce umístila ještě dánská Kodaň a portugalské Porto. V TOP 10 tak patřila rovná polovina míst právě destinacím starého kontinentu.