Zažijte Prahu virtuálně
Praha není pouze historickým klenotem, ale i destinací nabízející různorodé využití moderních technologií, kupříkladu virtuální reality. Ta se zde již stala součástí každodenního života, o čemž svědčí stále stoupající počet subjektů a aktivit, které se virtuální realitou zabývají. V tomto článku vám představíme alespoň drobnou ochutnávku toho, co v české metropoli můžete vyzkoušet.
Od 10. do 12. května 2018 se v Českém institutu informatiky robotiky a kybernetiky (CIIRC) v Praze uskutečnil Czech VR Fest. Druhý ročník přehlídky virtuální reality uspořádala Asociace virtuální a rozšířené reality (AVRAR). Praha je nejen sídlem této asociace založené v roce 2017, ale i působištěm většiny jejích členských subjektů. Těch AVRAR čítá již více než dvacet.
Návštěvníci i obyvatelé hlavního města se mohli začátkem letošního roku díky technologii virtuální reality přenést do světa Franze Kafky a jeho povídky s názvem Proměna. Zažít hlavní dějovou linii povídky umožnil projekt ProměnaVR, který pro Goethe Institut vytvořil tým Prague Film School. Dalším počinem založeným na virtuální realitě a spojeným s historickou Prahou je zážitková hra Golem VR. Tu si mohou zájemci od začátku května vyzkoušet v jednom z hračkářství v centru města. Legendu o slavném pražském Golemovi, oživilo lokální vývojářské studio DIVR Labs.
Na rozvoji virtuální reality v Praze se kromě mnoha start-upových společností a Českého vysokého učení technického (ČVUT), jehož součástí je i CIIRC, velmi významně podílejí i další vědecké a vzdělávací instituce. Mezi ty patří například Vysoká škola chemicko-technologická, Akademie věd – ELAI BEAMLINES nebo VUPI – Výzkumný ústav pro podnikání a inovace.