AI Science Café Series 2020
Umělá inteligence (Artificial Intelligence - AI), fenomén 21. století, původně doména science fiction a ne více než několika technologicky pokročilejších mozků a počítačových odborníků, se stala předmětem diskuzí a jedním z klíčových hnacích motorů pokroku lidstva.
Cyklus AI Science Café Series, čítající pět přednášek světově uznávaných odborníků, si klade za cíl představit různé otázky týkající se našich profesních i osobních životů, o kterých bude možno následně diskutovat. Jelikož na téma umělé inteligence vyvstává více otázek než odpovědí, Science Café se pokusí odhalit trendy a pravděpodobný vývoj, který v budoucnosti nastolí nevyhnutelné společenské a technologické změny.
Pro spolupráci na řadě AI Science Café Series se rozhodla i britská prestižní The Royal Institution, která s Českým centrem Londýn bude dvě z pěti akcí spolupořádat ve svých prostorách v centru Londýna. České centrum Londýn také intenzivně spolupracuje s pražským Centrem AI ČVUT. Českému centru Londýn se podařilo na sérii přednášek získat opravdové kapacity ve svých oborech. Přijede například prof. Michal Pěchouček, jehož diskuzi bude moderovat Michael Luck, děkan z prestižní King’s College London, Michal Čáp, Tomáš Krajník, Jan Šedivý nebo Jonathan Ledgard.
"Umělá inteligence je budoucnost. České centrum ve Spojeném království prezentuje inovativní a kreativní témata, která jsou současná a otevírají trendy budoucnosti. To je jednoduchý koncept, který zaujal i tak prestižní instituci v Londýně, jako je Královský institut. Projekt AI Science Café Series 2020, který vychází z inovativní strategie České republiky, prezentuje poprvé v zahraničí v uceleném formátu naši technologickou vyspělost a špičkovou úroveň v řadě AI oboru od osobního ochrany a zabezpečení po autonomní mobilitu, komunikační AI, po chronorobotizaci či ochranu přírody pomocí AI," doplňuje ředitel Českého centra Londýn Přemysl Pela.
O umělé inteligenci se však nebude diskutovat jen v zahraničí. Praha v následujících měsících přivítá odborníky z celého světa hned na několika velkých akcích soustředících se témata strojového učení, umělé inteligence či robotiky.
Nejbližší z nich je Machine Learning Prague 2020. Každoroční pražská konference patří k těm největším v Evropě. V letošním roce se očekává účast tisícovky delegátů, kteří si během tří dní vyslechnou na 45 řečníků z firem a organizací jako NASA, Apple, Dell, Microsoft či Avast a zúčastní se desítky workshopů.
Další akcí, která bude následovat v říjnu 2020, je CyberSec & AI Prague, každoroční konference pořádaná firmou Avast ve spolupráci s ČVUT. Akce se zaměří především na to, jak pokračující vývoj v oblasti AI přeměňuje způsoby kybernetické ochrany.
Na podzim roku 2021 pak Praha přivítá konferenci IROS (The IEEE/RSJ International Conference on Intelligent Robots and Systems). Ta je jednou z největších a nejprestižnějších konferencí zabývajících se výzkumem robotiky na celém světě. V případě Prahy se očekává účast přesahující 3 300 delegátů. Tuto konferenci město získalo již v roce 2016 díky úspěšné kandidatuře lokálního ambasadora akce - Ing. Libora Přeučila, CSc., který za tuto kandidaturu získal ocenění v rámci Ambassador Awards Evening, který pořádá každoročně Prague Convention Bureau.