Praha Inovativní IV.
Praha není jen úžasné historické město s nepřeberným množstvím památek, excelentní gastronomií, srdečnými obyvateli a s širokou nabídkou nejrůznějších akcí. Je také moderním a inovativním vědeckým hubem. V mnoha oborech, jakými jsou například umělá inteligence a robotika, biomedicína, nízkouhlíkové technologie, datové technologie či vybraná kreativní odvětví, Praha vyniká a nabízí tak ideální příležitosti pro konání takto tematicky zaměřených kongresů a konferencí. V našem novém souhrnu tak zjistíte to nejdůležitější, co se v těchto oborech v souvislosti s kongresovým průmyslem událo. Pokud byste si chtěli prolistovat tři předcházející vydání Prahy inovativní, odkazy najdete na konci tohoto článku.
Měsíční LVICE2
Projekt měsíční sondy Lunar VIcinity Complex Environmental Explorer (LVICE²), kterou vyvíjí konsorcium českých firem pod vedením pražské esc Aerospace, úspěšně prošel svou první fází testující proveditelnost celé mise ze strany Evropské kosmické agentury ESA. V následující fázi se do přípravy sondy zapojí další česká firma, OHB Czechspace, která bude pro sondu navrhovat její hlavní konstrukci. Pokud projekt úspěšně projde i dalšími fázemi, sonda by mohla být vypuštěna směrem k Měsíci v roce 2027. Její vypuštění by zároveň znamenalo obrovský úspěch pro český kosmický průmysl a ČR by se tak zařadila mezi země, které jsou schopné zkoumat díky svým výtvorům sluneční soustavu. Více se o tomto projektu dočtete v článku na portálu Věda a Výzkum.
Čeští vědci opět přispívají ke globálnímu zdraví
Český akademický start-up Sophomer vyvinul za pouhé dva roky unikátní technologii, která ulehčí a též zlevní prokazování přítomnosti patogenů nebo protilátek v organismu. Nová technologie se uplatní v biochemických laboratořích, při zjišťování kontaminace životního prostředí, v potravinářském průmyslu a mnoha dalších odvětvích. Převod této technologie do praxe je pak ukázkovým příkladem propojení vědy a průmyslu. Podrobnosti o nové technologii se můžete dozvědět v článku Akademie věd ČR.
Mezinárodnímu týmu vědců, včetně těch českých, se podařilo nalézt vzácné protilátky blokující doposud všechny známé varianty SARS-CoV-2 a dalších lidských koronavirů. Vědci totiž odhalili celkem 15 oblastí koronavirů, které vůbec nemutují a na které je tak možné cílit při vývoji budoucích vakcín a léčiv i v případě dalších mutací koronaviru. O detailech informuje Akademie věd ČR.
Data na pořadu dne
Ne nadarmo se o současnosti hovoří jako o době datové. To, že data využíváme v každodenním životě i my svědčí jejich aplikace do běžných činností, jakou je například i to, že se ráno podíváme na předpověď počasí. A právě ta česká získala nedávno ocenění na mezinárodní konferenci v New Orleans. Vědci zabývající se umělou inteligencí na Fakultě informačních technologií pražského ČVUT dokázali totiž nejpřesněji předpověď srážky v sedmi regionech na základě dat sesbíraných za dva poslední roky. O úspěchu českých vědců v konkurenci dalších 10 000 expertů z celého světa informuje iRozhlas.cz.
Pokud vás zajímají právě témata jako AI, kybernetická bezpečnost či robotizace, určitě byste si neměli nechat ujít nadcházející mezinárodní konferenci World Data Congress 2023, která se uskuteční 7. března v prostorách Martinického paláce na Pražském hradě.
Naučte se efektivně hospodařit
V pražském Kampusu Hybernská zahájila začátkem roku činnost Cirkulární akademie. Její hlavním cílem bude naučit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů. Cirkulární akademie nabídne během roku 2023 jarní a podzimní vzdělávací kurzy, prezenční workshopy, tři exkurze do firem a také intenzivní Cirkulární letní školu. Více informací a přehled kurzů, v kterých se bude zájemcům věnovat na 30 expertů, najdete na oficiálních stránkách akademie.
Rádi se dozvíte další zajímavosti? Projděte si i tři předchozí čísla Prahy inovativní: