Praha Inovativní XIV
Praha není jen úžasné historické město s nepřeberným množstvím památek, excelentní gastronomií, srdečnými obyvateli a s širokou nabídkou nejrůznějších akcí. Je také moderním a inovativním vědeckým hubem. V mnoha oborech, jakými jsou například umělá inteligence a robotika, biomedicína, nízkouhlíkové technologie, datové technologie či vybraná kreativní odvětví, Praha vyniká a nabízí tak ideální příležitosti pro konání takto tematicky zaměřených kongresů a konferencí.
Ve čtrnáctém vydání Prahy inovativní vám například ukážeme, jak AI propojuje historii s budoucností, shrneme, jak si vedou inovace v České republice, představíme prototyp systému detekujícího střelbu a povíme vám o plánech Prahy na provoz autonomního metra.
Když se minulost spojí s budoucností
Světlo světa spatřilo dávno zaniklé mayské město, a to díky práci českých archeologů a jejich slovenských kolegů. Ti za pomoci umělé inteligence a leteckého snímkování dokázali určit pravděpodobné místo nálezu mayského osídlení, které se při následných vykopávkách potvrdilo. Objevené město, jedno z nejstarších osídlení mayské civilizace, dostalo název Yax Balám – První jaguár. Podívejte se díky 3D vizualizaci, jak nejspíše Yax Balám vypadal. O nálezu informoval iRozhlas.cz.
Detekce střelby během pár sekund
Tým Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (FEL ČVUT) vyvinul za pomoci neuronových sítí a nástrojů strojového učení nový systém, který je schopný během několika málo vteřin detekovat střelbu, určit typ zbraně a dokonce i polohu střelce. Akustický systém detekce střelby nenajde své využití pouze v armádě, ale například i ve veřejných budovách. FEL ČVUT ve své tiskové zprávě uvedl, že pro prototyp se nyní hledá vhodný výrobce.
Autonomně i na lince C
Autonomní soupravy metra, tedy vozy bez strojvůdce, nejsou ve světě ničím novým. V Praze o jejich zařazení do provozu slýcháme hlavně v souvislosti s linkou D, která je právě ve výstavbě. Hlavní město Praha však uvažuje o zařazení bezobslužných vozů i na stávající linku C, kde by díky kratším intervalům ulevily při přetížení spojů ve špičkách. O chystaném tendru informoval server CzechCrunch.cz.
Jak si vedou inovace v ČR?
Rok se s rokem sešel a Český statistický úřad opět vydal svou ročenku zabývající se inovativním prostředím v České republice. Ta se kromě jiného věnuje vývoji počtu poskytnutých patentů, high-tech zboží nebo umělé inteligenci. Z ročenky například vyplývá, že obchodu s high-tech zbožím (výpočetní či leteckou technikou, vědeckými přístroji, nebo zbožím z chemického a farmaceutického odvětví) se u nás daří a jeho export i import neustále stoupá. Stejně tak se daří i výzkumu a vývoji v oblasti umělé inteligence. Za rok 2022 bylo například ze státních financí podpořeno 847 různorodých projektů zaměřených na AI. Jako konkurenční výhodu lze dozajista vnímat i to, že podle ročenky jednotlivé subjekty působící ve výzkumu AI mezi sebou aktivně komunikují a spolupracují. Detailní shrnutí závěrů ročenky si můžete přečíst na webu VědaVýzkum.cz.
Rádi se dozvíte další zajímavosti? Projděte si i tři předchozí čísla Prahy inovativní: