Praha pokračuje v rozvoji udržitelné mobility

14/04/2022
Praha pokračuje v rozvoji udržitelné mobility

Udržitelnost je tématem, které je pro Prahu velmi důležité, a to i v rámci dopravy. Pokud chce být česká metropole vnímána jako moderní destinace, je zapotřebí vzít v potaz i aktuální klimatickou situaci a maximálně předcházet vlivům, které ji negativně ovlivňují předtím, než dosáhnou nebezpečných rozměrů. Podporou udržitelné mobility zároveň Praha vychází vstříc i těm organizátorům akcí, kteří při výběru lokace pro svou akci upřednostňují destinace dbající na udržitelný rozvoj.

Praha dlouhodobě a usilovně na plánu udržitelné mobility pracuje a výfukové plyny se snaží co nejvíce nahradit využitím elektřiny či podporou cyklistiky. Však se také od roku 2019 razantně zvýšil počet pražských cyklistů, a to o cca 73 %. Právě tento velký skok v oblibě cyklistiky vedl představitele hlavního města Prahy k rozhodnutí síť cyklostezek ještě více rozšířit.

Podporu má i další rozvoj elektromobility v české metropoli. To dokazuje i schválené memorandum, které se vztahuje ke spolupráci hlavního města Prahy, Pražské energetiky, a.s. a ŠKODA AUTO, a.s. Hlavní cíl této kooperace je zjevný – vyplnit bílé plochy na mapě hlavního města, kde zatím infrastruktura chybí tak, aby majitelé elektromobilů snáze našli možnost dobíjení. Na místech, která se budou nacházet na nejpravděpodobnějších cestách elektromobilů, se tak začíná pracovat na budování vysokorychlostních HPC (High Power Charging) dobíjecích stanic. „Vysokorychlostní HPC dobíjecí stanice do budoucna společně s pomalými parkovacími dobíjecími stanicemi budovanými městem vytvoří páteř elektromobilní infrastruktury pro Prahu a pomohou městu do roku 2030 dosáhnout emisních cílů vyplývajících z Klimatického plánu,“ dodává Jaromír Beránek, předseda Výboru pro IT a Smart City Zastupitelstva hl. m. Prahy. Dalším cílem je i viditelnost těchto nabíjecích stanic v aplikacích tak, aby řidiči měli přehled o tom, kde mohou své vozidlo dobít.

Nechte se inspirovat

Dostávejte novinky a dávku inspirace z kongresové Prahy díky našim měsíčním newsletterům. Nebo navštivte náš archiv.